Pastoralna statistika župe

Pripadnicima   drugih konfesija                                134

Onih koji se izjašnjavaju kao nevjernici                 207

ROĐENIH I KRŠTENIH :

U prošloj godini u župi je kršteno                              35 djece ( 14 muških 21 žensko )

Roditelji crkveno vjenčani                                          21 dijete

Samo civilno vjenčani                                                14 djece

Djece iz mjesta Cernik                                               15

Giletinci                                                                        4

Baćindol, Opatovac , Šagovina i Šumetlica po  2        8

Banićevac i Podrvško po 1                                           2

Iz drugih župa (Nova Gradiška, Mala, Zagreb )            6

UMRLIH :  (muških 26 i ženskih 30 )                           56  Mortalitet : – 21

CRKVENO VJENČANIH :

U Cerniku  20 parova , naših župljana izvan Cernika  18

Šture statističke brojke pokazuju da je 2018. godine u župi kršteno 5 djece više nego 2017. godine. Isto tako umrlih je bilo  18 manje nego 2017. godine .I vjenčanih je više nego prošle godine. Ove šture brojke pokazuju izvjestan pomak u župi prema boljemu. Prvopričesnika je ove 2019. godine 42, a krizmanika 34. I to možemo govoriti o izvjesnom  pomaku.

Još će trebati uložiti puno truda da općinu i župu pokrenemo u još boljemu smjeru.
Nastojanja načelnika općine i Općinskog vijeća su pozitivna. Njima se pridružuju i vijećnici Pastoralnog i ekonomskog vijeća.

Planovi za 2019. godinu: Izgradnja višenamjenskog  parkirališta za automobile 30, 3 mjesta za autobuse i nekoliko mjesta za bicikla i motocikla. Pomoć je obećala Županija, Općina, Provincija, sami vjernici i dobrotvorni koncerti….

U južnom potkrovlju samostana izgraditi dvoranu u kojoj ćemo smjestiti galeriju slika i zavičajni muzej. Sredstava uglavnom nepovratna iz Europskih fondova za kulturu.

2017. godina

Broj krštenih osoba : 29

Muških 17
Ženskih 12

Broj umrlih osoba: 74

Muških 27
Ženskih 47

Opremljenih svetim sakramentima: 52

Broj crkveno vjenčanih:
Ukupno 25
Iz naše župe 18

Broj Prvopričesnika 28
Broj krizmanika 41

BROJ OBITELJI U NAŠOJ JE ŽUPI U VELIKOM OSIPANJU. Prema našim pastoralnim statistikama na
području naše župi živi oko 1200 obitelji. Broj domaćinstava se smanjio zbog većeg mortaliteta nego
nataliteta. Prema našoj procjeni na području naše župe živi oko 3.500 ljudi.

Kineska narodna mudrost veli: „ BOLJE JE UPALITI JEDNU SVIJEĆU NEGO KUKATI NAD TAMOM!“
Ovomu pridodajmo i mudru i optimističnu izjavu Martina Luthera predvoditelja reformacije: „ KAD
BIH ZNAO DA ĆE SUTRA BITI SUDNJI DAN JA BIH JOŠ DANAS SADIO SVOJE SADNICE!“

Autor: fra Vjenceslav Janjić, župnik