„ ZNAMO DA SI DOISTINE- USKRSNUO, BOŽJI SINE!“

Piše fra Vjenceslav Janjić

Ovim riječima odzvanja naša  uskrsna pobjednička pjesma te  nastavlja: “Pobjedniče ,kralju   divan, budi nama milostivan! Amen, aleluja!“ SVIM ČITATELJIMA SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS!

Na prvi pogled ove nam  riječi zvuče zanosno , međutim jedna znanstvena ankete koju je proveo neki međunarodni znanstveni  Institut  u M’u’ncehenu  pokazuje da više od 65 posto ispitanika nije znalo odgovoriti na pitanje što kršćani slave  na Uskrs? Vjerujem da bi slični pokazatelji bili i u našoj metropoli, u Zagrebu. Naši  ljudi više-manje znaju reći nekoliko riječi  o uskrsnim običajima, o pisanicama- jajima koja se boje (farbaju), o šunki ili kulenu koji se nose na blagoslov (svetenje!), ali nešto više od toga, sumnjam. Pitanje života nakon života, ili kako mi kršćani volimo reći ,pitanje o preko grobnom životu je egzistencijalno pitanje za svakog čovjeka. Ako nema života nakon života,  ako nema Uskrsnuća,  postavlja se pitanje ima li smisla biti dobar, biti human, biti čovjek nade? Kršćani se pitaju zašto nedjeljama i blagdanima ići na svetu misu? Na sva ta pitanja Kristovo uskrsnuće i nada u naše uskrsnuće daje  nam barem  onaj kršćanski odgovor !U Europskoj uniji jedva 15 posto kršćana prakticira nedjeljama i blagdanima sudjelovati na nedjeljnim i blagdanskim svetima misama. Kad čovjek u sebi gaji barem kršćansku nadu onda mu ništa nije teško! Godine 337 , nakon Krista, car Konstantin Veliki imao je viđenje kojeg je dao zapisati ,pod prisegom ,biskupu Egidiju. Usred bijela dana car je   vidio ispod sunca veliki  Križ s raspetim Kristom i ispod križa stajala su  početna slova  triju grčkih riječi ( IHS) ,  a one u prijevodu znače :“  U OVOM ĆEŠ ZNAKU POBIJEDITI!“ Kod svake svete mise svećenik podiže hostiju na kojoj upravo pišu i  ova tri slova .Stari Latini su  tu poruku preveli :“ In hoc signo vinces!“ „ U ovom ćeš znaku  pobijediti!“ Bez Velikog petka nema Uskrsnuća! Naši bi stari rekli: „ Bez muke nema nauke!“ Stoga, dragi čitatelji naše revije, ne propuštajte olako sudjelovanja u nedjeljnim i blagdanskim misama. Uz pomoć raspetoga Krista pobijedit ćemo sva zla ovoga svijeta, pa i ljudsku nevjeru!

Na blagdan uskrsnuća Gospodnjeg slavimo bitni misterij kršćanstva. Po njemu čitavo naše Vjerovanje dobiva svoj smisao i svoju vrijednost .Mi, istina ispovijedamo da je Isus Krist raspet, umro i pokopan, ali odmah nastavljamo da je  “ Sišao nad pakao i treći dan uskrsnuo od mrtvih!“ Kristovo je uskrsnuće najočitija potvrda istinitosti svega onoga što je propovijedao i činio; kruna svih njegovih čudesnih djela koja potvrdiše njegovo mesijansko poslanje. Bez Velikog petka nema niti Uskrsnuća! Ja bih rekao, u kontekstu naših događanja u Hrvatskoj : „Bez lustracije nema niti Croatie!“ Nama je patnja veći izazov nego uskrsnuće. Tko u ratu nije bio kako će voljeti ovu i ovakvu Hrvatsku? Tko nije  naučio patiti i svoju patnju osmisliti, taj ne može shvatiti niti Uskrsnuće! Jedino je  ljubav spremna na žrtvu, ljubav jedina može dati pozitivan odgovor na smisao života! U današnjoj Hrvatskoj nemamo lidera poput svetog pape Ivana Pavla II. , dr. Franje Tuđmana i zagrebačkog nadbiskupa i kardinala Franje Kuharića. Svi su oni bili zatvarani, progonjeni, na njih su bili izvršeni ili planirani  atentati. Zato je njima narod vjerovao! Tko vjeruje današnjim liderima?

U Svetom Pismu Novog Saveza čitamo kako Židovi znake ištu i Grci mudrost traže a mi propovijedamo Krista Raspetoga Židovima sablazan, poganima ludost , a pozvanima pak- Židovima i Grcima- Krista Božju snagu i Božju mudrost.

Štovani čitatelju ako shvatiš samo jednu poruku, makar onu koja kaže:“ Nema Uskrsa prije Velikog petka !“ ovo moje razmišljanje ima puni smisao! Neka ti je sretan USKRS!

Odgovori